Reguła Świętego Izydora

Moderator: Duchowieństwo

Awatar użytkownika
Enrique Sánchez Oviedo Stempel
Posty: 553
Rejestracja: 22 lut 2021, 12:58
Lokalizacja: Walencja

Odznaczenia

Reguła Świętego Izydora

Post autor: Enrique Sánchez Oviedo »

Reguła Świętego Izydora Obrazek My, wierne córki i wierni synowie – czciciele świętego Izydora, zobowiązujemy się przestrzegać poniżej wskazanych wytycznych oraz żyć według nich w czasie naszej wędrówki po świecie wirtualnym
1. O mikroświecie i mikronautach – mikroświat nie jest prostym naśladowaniem świata realnego, lecz równowartościową w stosunku do świata rzeczywistego formą odwzorowania świata idei. Znajduje się on jednak w przestrzeni wirtualnej, której to patronuje święty Izydor z Sewilli. Oznacza to, że jego cnoty winniśmy w szczególności naśladować jako mikronauci.

2. O netykiecie i sztuce wymowy – święty Izydor Sewilski obdarzony był ponoć niezwykłym darem wymowy. Mówiono o nim, że polotem dorównywał Platonowi, wiedzą Arystotelesowi, wymową Cyceronowi, wszechstronnością Dydymowi, erudycją Orygenesowi, powagą św. Hieronimowi, a nauką św. Augustynowi. Takież cechy i my powinniśmy posiadać jako mikronauci. Posługiwać się piękną polszczyzną, dbać o styl, składnię, ortografię i interpunkcję, by sposobem wypowiadania się na forum imponować, a nie powodować zażenowanie. Mikroświat w głównej mierze jest sferą pisma. Nie spamujmy i nie trolujmy. Zachowujmy netykietę i prowadźmy ciekawe narracje. Św. Izydor pisał wszakże: „Na początku słuchaj. Zabieraj głos jako ostatni. Ostatnie słowo jest więcej warte niż pierwsze”. Bądźmy dla siebie mili i kulturalni.

3. O życiu i nauce – święty Izydor powiedział kiedyś: „Ucz się, jak gdybyś miał żyć wiecznie, żyj – jak gdybyś miał umrzeć jutro”. Niech te słowa zapadną nam w pamięć. W mikroświecie możemy nauczyć się wielu nowych rzeczy, dowiedzieć tego, czego nie udałoby się nam pojąć w życiu realnym bądź też nie mielibyśmy na to czasu. Dlaczego więc nie korzystamy z dorobku mikronacyjnej nauki? Uczmy się, nauczajmy, szanujmy wiedzę. Bądźmy aktywni i cieszmy się z wirtualnego życia tak, jakby następnego dnia mielibyśmy się pożegnać na zawsze z dostępem do Internetu. Niech wirtual będzie dla nas prawdziwą odskocznią od reala.

4. O posłudze świeckiej i dobrach świeckich – święty Izydor wskazywał, że niesprawiedliwym jest ten, kto źle używa swoich dóbr. Nie zwracał uwagi na to, iż używanie dóbr jest czymś złym, wręcz przeciwnie – krytykował tylko niewłaściwe używanie dóbr. Dlatego też nie ma nic niegodziwego w staraniu się o świeckie urzędy i zaszczyty, a także w sprawowaniu władzy. Powinniśmy wręcz do tego dążyć, byleby późniejsze obowiązki wypełniać gorliwie, sumiennie z pożytkiem dla Kościoła, państwa oraz dla nas.

5. O kloningu – jak mawiał święty Izydor: „Prawda jest wyższa nad prawdziwym, bowiem prawdziwe wywodzi się z prawdy”. Kloning natomiast, czyli jednoczesne posługiwanie się co najmniej dwiema tożsamościami, jest zaprzeczeniem prawdy. Należy go więc zdecydowanie potępić. Tworzyć klony nie przystoi wiernym uczniom świętego Izydora.

6. O wirtualnej śmierci i metempsychozie – śmierć w warunkach świata wirtualnego stanowi przejście ja wirtualnego ponownie do świata realnego tak, by złączyło się z ja realnym. Nie oznacza to jednak niemożności ponownej emanacji ja wirtualnego w nowy avatar. Dzieje się tak dlatego, że ta część ducha ludzkiego, która wciela się w osobę wirtualną ewoluuje, przeobraża się i dojrzewa. Może w każdej chwili znów zawitać w przestrzeni wirtualnej. Przybierze wtenczas taki avatar, w którym w danym czasie i miejscu pragnie się on realizować. Wierzymy, że owa wędrówka duszy będzie miała miejsce dopóty, dopóki ta część ducha ludzkiego, która wciela się w ja wirtualne nadal odczuwać będzie tęsknotę za trzema elementami, które stanowią istotę mikroświata – ideą, sentymentem i samospełnieniem. Jeżeli przestanie czuć ową tęsknotę, odejdzie ostatecznie do świata idei.
/-/ Abp Enrique hrabia Sánchez Oviedo, OSI
Prymas Królestwa Skarlandu
Arcybiskup Walencji
Alkad Miasta Oviedo
Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Zakon Św. Izydora”